Po raz kolejny za sprawą Stowarzyszenia Trzeźwościowego „NOWE ŻYCIE” miało miejsce spotkanie dzieciaków ze Św. Mikołajem, które odbyło się w dniu 10.12.2017 r. w lokalu „Dwa Mosty” w Mielcu. Impreza rozpoczęła się o godz. 16.00 powitaniem wiceprezesa Stowarzyszenia – Wirginiusza Królewicza i wspólną zabawą przy muzyce.
W trakcie zabawy tanecznej prowadzonej przez Elfy odbywały się różne zabawne konkursy, gry i zabawy dla dzieci, a każde dziecko mogło zdobyć jakąś nagrodę. W czasie przerw w zabawie wszyscy otrzymali poczęstunek, czyli pączki, pyszną gorącą pizze oraz coś do picia. Punktem kulminacyjnym zabawy był moment przybycia Świętego Mikołaja i wręczania paczek, na które dzieciaki czekają cały rok. W zabawie wzięły udział również dzieci objęte programem „Streetworker”.
Zabawa zakończyła się około godz. 19.30, kiedy każde dziecko dostało swoją paczkę. W trakcie zabawy podziękowaliśmy wszystkim zaangażowanym w jej organizację czyli: Zarządowi Stowarzyszenia i Gminie Miejskiej Mielec, która jest współorganizatorem zabawy. Za pomoc w zorganizowaniu tej fantastycznej imprezy należą się podziękowania dla Anny Jasińskiej, Agnieszki Fajerskiej, Małgorzaty Makowskiej, Bogusława Kołacza, Wirginiusza Królewicza, Henryka Pokrzywińskiego i Stanisława Kusaka. Należy również podziękować Paniom Grażynie Kłaczyńskiej i Teresie Indyk oraz Panu Dariuszowi Gujda dzięki pomocy których spotkania z Mikołajem mogą się odbywać i mieć tak fantastyczną oprawę, którą zapewniła Agencja ”Alternatywa”.
Również w tym roku, Stowarzyszenie Trzeźwościowe „Nowe Życie” przekazało dziesięć paczek dla dzieci ze Szkoły Specjalnej Przysposabiającej do Pracy, Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Mielcu, których wychowawcom jest Pani Zofia Radwańska. Wdzięczność i uśmiech na twarzach dzieci są największym podziękowaniem i dowodzą, że tego typu inicjatywy są potrzebne i mają sens.
Następne spotkanie z Mikołajem za rok, a przed nami jeszcze organizacja Bezalkoholowego Rodzinnego Balu Sylwestrowego na który Stowarzyszenie Trzeźwościowe „Nowe Życie” zaprasza wszystkich miłośników dobrej zabawy bez alkoholu.
WKr.
W dniach 01 – 03.12.2017. odbyły się już ostatni w tym roku z obozów, które organizowane są przez Stowarzyszenie Trzeźwościowe „Nowe Życie”. W obozach regularnie biorą udział członkowie Stowarzyszenia Trzeźwościowego „Nowe Życie” oraz osoby uczestniczące w terapiach OPiTU w Mielcu. W tym udział wzięło 16 uczestników i dwoje terapeutów – dyrektor Leszek Piasecki oraz Jolanta Piasecka – Skowron.
Nasze obozy to przede wszystkim terapia, ale nie tylko. Ważny jest również szeroko pojęty rozwój osobisty uczestników – stąd turystyka, zwiedzanie nowych, ciekawych miejsc i poznawanie historii naszego pięknego Kraju.
Jura Krakowsko – Częstochowska przywitała nas piękną zimą i w tym klimacie przybyliśmy do „Srebrnego Miasta” – Olkusza, gdzie dzięki uprzejmości Burmistrza i Pana Jacka Sypienia szefa Punktu Informacji Turystycznej MSiT mogliśmy zwiedzić jeszcze nie oddane podziemia olkuskiego ratusza oraz Muzeum Pożarnictwa. Pan Jacek Sypień to historyk, pisarz, felietonista i dziennikarz w bardzo ciekawy i interesujący sposób zapoznał nas z bogatą historią tego starego i pięknego miasta.
Następnie zwiedziliśmy olkuską Bazylikę pw. Św. Andrzeja – wspaniałą gotycką świątynię z Poliptykiem Olkuskim czyli ołtarzem z XV w. – jednym z 4 takich w Polsce. Nie mogliśmy obejrzeć i posłuchać wspaniałych olkuskich organów dzieła Hansa Humla z uwagi na ich renowację.
Ostatnim punktem było Muzeum Afrykanistyczne – jedna z największych tego typu placówek w Polsce, założone w 1971 r. przez dr. Bogdana Szczygła olkuskiego lekarza, pisarza i podróżnika.
Po tej lekcji historii i geografii udaliśmy się do Klasztoru Sióstr Norbertanek w Imbramowicach, gdzie w domu katechetycznym nocowaliśmy i odbywaliśmy zajęcia terapeutyczne w dwóch grupach. W tym miejscu należy podziękować naszym terapeutom – Leszkowi i Joli za jak zwykle fachowo, a za razem bardzo ciekawie przygotowane terapie, z których nie chcieliśmy wychodzić. A jak widać było w trakcie obozu zajęcia te wcale nie muszą odbywać się cały czas w powadze i skupieniu.
Skupieniu natomiast i wyciszeniu sprzyjało samo miejsce – Przepiękny założony jeszcze w II w. Klasztor – jeden z dwóch w Polsce, z dala od zgiełku i pędu naszego miejskiego świata. Przed wyjazdem uczestniczyliśmy jeszcze w niedzielnej mszy w przepięknym barokowym kościele – Sanktuarium Męki Pańskiej.
W drodze powrotnej zwiedziliśmy jeszcze Muzeum Archeologiczne w Wiślicy, gdzie obejrzeliśmy Misę Chrzcielną pierwszych chrześcijan i relikty kościoła Św. Mikołaja, Bazylikę Gotycką która w podziemiach skrywa relikty dwóch kościołów romańskich. Zwiedziliśmy też Dom Długosza z częścią muzealno – wystawienniczą oraz podziemia w których mogliśmy trochę rozgrzać się gorącą herbatą. I to był już ostatni punkt naszego obozu przed powrotem do Mielca.
Oprócz uczestnictwa w zaplanowanych zajęciach równie ważne i istotne są spotkania uczestników przy kawie i herbacie, gdzie w gronie przyjaciół dzielimy się wrażeniami, radościami i smutkami oraz sposobami radzenia sobie z nimi. Wzmocnieni duchowo, z „doładowanymi akumulatorami” wróciliśmy do domów i codziennych zajęć oraz planowania kolejnych obozów.
W.Kr.